Spokojení v práci jsme, když…

„Co je klíčem ke spokojenosti a štěstí v práci?“

Jak jsme na to hledali odpověď?

 • Četli jsme o tom nejrůznější studie.
 • Přemýšleli jsme o tom z pohledu naší více jak 10 leté zkušenosti z personalistiky a několika stech pracovních pohovorech, které jsme vedli.
 • Přemýšleli jsme o tom z našich zkušeností práce s lidmi – jako koučů a organizátorů seberozvojových akcí.
 • Přemýšleli jsme o tom z hlediska našich znalostí fungování mozku.
 • Přemýšleli jsme o tom z našich vlastních zkušeností, když jsme opustili jistotu a bezpečí stálého zaměstnání a vykročili k naší (S)Nové práci.

A co z toho vyplynulo?

SPOKOJENÍ V PRÁCI JSME, KDYŽ se zaměříme na něco většího, než jsme my sami.  

Je to naše vrozená touha změnit svět k lepšímu… To je důvod proč ráno vstáváme z postele.  Je to ta nejsilnější motivace vůbec.

Tímto tématem se zabývá například studie s názvem Jobs, careers, calling (v překladu Zaměstnání, kariéra, poslání) provedená Amy Wrzesniweski z Michiganské univerzity.

Studie ukazuje, že většina lidí vnímá svou práci buďto jako:

 • zaměstnání,
 • kariéru nebo
 • poslání.

Výše zmíněná studie prokázala, že lidé, kteří vnímají svou práci jako poslání mají

 • vyšší příjmy,
 • lepší vzdělání,
 • vyšší sociální status,
 • lepší zdraví,
 • vyšší celkovou spokojenost se životem i prací.

Jak vnímáte svou práci vy? Chcete si to otestovat? Pojďme na to. Uděláme to podobně, jako ve výše zmíněné studii

Test – Máte zaměstnání, kariéru nebo poslání?

Níže jsou popsané tři osoby. Nejprve si přečtěte všechny tři příběhy a poté si sami pro sebe zodpovězte, které osobě se podobáte nejvíce:

Pan A pracuje primárně, aby vydělal dost peněz na svůj život mimo práci. Pokud by byl finančně zabezpečný, už by nepokračoval ve své pracovní oblasti, ale místo toho by raději dělal něco jiného. Práce pana A je v podstatě nezbytností života, něco jako dýchání nebo spánek. Často si přeje, aby čas v práci ubíhal rychleji. Velmi očekává víkendy a prázdniny. Pokud by pan A žil svůj život znovu, pravděpodobně by si nezvolil stejnou práci. Nepovzbudil by své přátele a děti, aby se věnovali stejné pracovní oblasti. Pan A dychtí po odchodu do důchodu.

Pan B si svou práci v podstatě užívá, ale neočekává, že bude ve své současné práci i za pět let od teď. Místo toho se plánuje posunout na lepší a vyšší pracovní pozici. Má několik budoucích cílů, týkající se pozic, které by jednou chtěl zastávat. Někdy se jeho práce zdá být ztráta času, ale ví, že ve své současné pozici musí dělat dostatečně dobře, aby se mohl posunout výše. Pan B se nemůže dočkat povýšení. Povýšení pro něj znamená uznání jeho dobré práce a je známkou jeho úspěchu v konkurenci s jeho spolupracovníky.

Práce pana C je jednou z nejdůležitějších částí jeho života. Je velmi potěšen, jaké práci se věnuje. Protože to, co dělá, je životně důležitou součástí toho, kým je a zároveň jedna z prvních věcí, kterou o sobě říká lidem. Má sklon vzít si práci domů a také na dovolené. Většina jeho přátel pochází ze zaměstnání, a patří do několika organizací a klubů souvisejících s jeho prací. Pan C se cítí dobře ohledně své práce, protože ji miluje a protože si myslí, že to dělá svět lepším místem. Povzbudil by své přátele a děti, aby se věnovali stejné pracovní oblasti. Pan C by byl docela naštvaný, pokud byl nucen přestat pracovat, a moc se netěší na odchod do důchodu.

Věříme, že již z textu poznáte, který příběh odpovídá, kterému přístupu k práci. Pokud byste si to chtěli potvrdit, koukněte se sem.

Pokud jste v práci aktuálně nespokojení a chcete se Živit (S)Novou prací, tak se připojte do naší uzavřené Facebookové skupiny, kde vám s tím pomůžeme.

Pavla a Mirek
Průvodci na cestě seberealizace

 

 

 

 

Komentáře